Wycieczka do Indii — Jak przygotować się do wyprawy w tropiki?

Wycieczka do Indii — Jak przygotować się do wyprawy w tropiki

Wyprawy w tropiki wymagają o wiele szerszego spojrzenia na kwestie organizacyjne niż samo zakwaterowanie i dojazd. Ze względu na możliwość wystąpienia np. malarii decydując się na wycieczkę do Indii lub w inne egzotyczne miejsce dobrze jest dopilnować kalendarza szczepień zarówno obowiązkowych, jak i tzw. zalecanych w ramach profilaktyki prozdrowotnej.

Kiedy warto jechać na wycieczkę do Indii?

Dla tych kochających upały idealne miesiące na wycieczkę do Indii to maj, kwiecień oraz listopad. Ogólnie należy zauważyć, że kraj leży w strefie klimatu zwrotnikowego. To oznacza tyle, że w północnej i środkowej części kraju występują cztery pory roku. Wiosną jest tu upalnie i sucho, latem gorąco, ale też wilgotno. Jesienią jest podobnie, z tą różnicą, że większa jest zawartość wilgoci, zimą natomiast jest chłodno i sucho. Decydując się na wycieczkę do Indii od drugiej połowy listopada do marca, można skorzystać z dobrodziejstwa kąpieli w ciepłym morzu, którego temperatura osiąga nawet 35 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę turystykę górską w Himalaje, najlepsza pod względem wypraw w rejony takie jak: Ladakh, Kaszmir, Himachal czy Sikkim, będzie polska jesień.

Czy jadąc na wycieczkę do Indii, potrzebna jest wiza i dodatkowe szczepienia?

Ze względu na fakt, iż wycieczka do Indii to wyjazd do kraju tropikalnego niezmiernie ważne jest, aby odpowiednio przygotować do tego, zwłaszcza że nie od wszystkich zagrożeń można się zaszczepić. Mowa tu przede wszystkim o schorzeniach wywoływanych przez komary jak np. malaria, denga, czy gorączka zachodniego nilu. Wybór metod zapobiegania malarii w Indiach zależy od dokładnej trasy podróży, ale również od indywidualnych wskazań zdrowotnych podróżnego oraz ewentualnych przeciwwskazań do przyjmowania poszczególnych leków przeciwmalarycznych. Lekarze z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej zalecają szczepienia przeciwko WZW typu A i B, durowi brzusznemu, Heinego-Medinie, tężcowi, błonicy, ale też przeciwko wściekliźnie.